Draft Program

subject to change

Sunday, September 16, 2018

Afternoon

Delegates arrive in the afternoon

7:00 to 10:00 p.m.

Welcome reception

Monday, September 17, 2018

8:00 a.m.

Opening of the conference

8:30 a.m.

Scientific session 1: Folliculogenesis and follicular population

Chair: Robert Webb, University of Nottingham
Speaker 1: José Ricardo Figueiredo, University of the State of Ceará; Control of growth and development of the preantral follicle: Insights from in vitro culture Speaker 2: Danielle Mouniaux, INRA, University of Tours; Factors influencing establishment of the ovarian reserve and their effects on fertility

9:50 a.m.

Coffee break

10:20 a.m.

Scientific session 1 (continued)

Speaker 3: Christopher Price, CRRA, University of Montreal; Development of the dominant follicle
Speaker 4: Álvaro Garcia Guerra, Ohio State University; Mechanisms controlling follicle selection
Selected abstract 1

11:55 a.m.

Lunch

1:30 p.m.

Scientific session 2: Sperm function and technology

Chair: John Kastelic
Speaker 5: Arlindo Moura, Federal University of Ceará; Seminal plasma proteins and metabolites: Effects on sperm function and potential for biotechnology
Speaker 6: Heinrich (Heiner) Bollwein, Vetsuisse-Faculty University Zurich; Impact of oxidative stress on sperm function and embryonic development
Speaker 7: Jacob Thundathil, University of Calgary; The sodium pump and regulation of sperm function in bulls
Selected abstract 2

3:45 p.m.

Coffee break

4:15 p.m.

Scientific session 3: Oocyte maturation, ovulation, and fertilization

Chair: Jeremy Thompson, University of Adelaide
Speaker 8: Robert Gilchrist, University of New South Wales; Factors influencing oocyte developmental competence in ruminants
Speaker 9: Alberto Luciano, University of Milan; The variable success of in vitro maturation: Can we do better?
Speaker 10: David Albertini, Center for Human Reproduction, New York; Membrane plasticity at the oocyte granulosa interface
Selected abstract 3

6:30 p.m.

First Poster Session

8:15 p.m.

Dinner

Tuesday, September 18, 2018

8:00 a.m.

Scientific session 4: Embryo development and interactions with the reproductive tract

Chair: Pat Lonergan, University College Dublin
Speaker 11: Dimitrios Rizos, National Institute of Agricultural and Food Investigation and Technology (INIA), Madrid; Embryo–maternal interactions in the oviduct Speaker 12: Eduardo Ribeiro, University of Guelph; Embryo–maternal interactions in the uterus Speaker 13: Jennifer Schon, Leibniz Institut fur Nutztierbiologie (FBN) Dummerstorf; Modeling embryo–maternal interactions in vitro Selected abstract 4

10:15 a.m.

Coffee break

10:45 a.m.

Scientific session 5: Corpus luteum function and maternal recognition of pregnancy

Chair: Akio Miyamoto, Obihiro University of Agriculture and Veterinary Medicine
Speaker 14: Joy Pate, The Pennsylvania State University; Integration of proteomic, transcriptomic and metabolomic data for luteal rescue in early pregnancy: Role of microRNA as regulators of the corpus luteum
Speaker 15: Milo Wiltbank, University of Wisconsin; Potential mechanisms involved in maintenance of the corpus luteum during the second month of pregnancy
Selected abstract 5

12:20 p.m.

Lunch

2:00 p.m.

Scientific session 6: Placenta, fetal development, and parturition

Chair: Chistiane Pfarrer
Speaker 16: Gerhard Schuler, Justus-Liebig-University of Giessen; Placental contribution to the endocrinology of gestation and parturition
Speaker 17: Gregory Johnson, Texas A&M University; Molecular events during ovine implantation and impact for gestation
Selected abstract 6

3:35 p.m.

Coffee break

4:10 p.m.

Scientific session 7: Neuroendocrinology and puberty

Chair: Gary Williams, Texas A&M University
Speaker 18: Caroline Decourt, INRA, Nouzilly; New insights on the neuroendocrine control of puberty and seasonal breeding in female sheep
Speaker 19: Rodolfo Cardoso, Texas A&M University; Neuroendocrine signaling pathways and the nutritional control of puberty in heifers
Selected abstract 7

5:45 p.m.

Second Poster Session

5:45 p.m.

Dinner

Wednesday, September 19, 2018

8:40 a.m.

Scientific session 8: Environment and reproduction: Influences of nutrition, temperature, contaminants/pathogens

Chair: José Eduardo P. Santos, University of Florida
Speaker 20: Marc Drillich, University of Veterinary Medicine Vienna; Pathogenesis of uterine diseases in cattle and implications for fertility
Speaker 21: Sean Limesand, University of Arizona; Impact of thermal stress on placental function and fetal physiology

10:00 a.m.

Coffee break

10:30 a.m.

Scientific session 8 (continued)

Speaker 22: Ana Meikle, University of Uruguay; Influences of nutrition and metabolism on reproduction of the female ruminant
Speaker 23: Kimberly Vonnahme, North Dakota State University; Programming of female reproduction by prenatal dietary interventions
Selected abstract 8

12:05 p.m.

Lunch

1:30 p.m.

Free afternoon for local sightseeing

8:00 p.m.

Closing dinner and party

Thursday, September 20, 2018

8:30 a.m.

Scientific session 9: Genetics and ruminant reproduction

Chair: Peter Hansen, University of Florida
Speaker 24: Sofia Ortega, University of Missouri; Identification of genes associated with reproductive function in dairy cattle
Speaker 25: Stephen Butler, Teagasc, Moorepark; Genetic control of reproduction in dairy cows under grazing conditions
Selected abstract 9

10:05 a.m.

Coffee break

10:35 a.m.

Scientific session 10: Assisted reproductive technologies in South American cattle

Chair: Roberto Sartori, University of São Paulo
Speaker 26: José Luiz Moraes Vasconcelos, São Paulo State University; Evolution of fixed-time AI in dairy cattle in Brazil
Speaker 27: Gabriel Bó, Institute of Animal Reproduction of Cordoba (IRAC); State of the art of artificial insemination in beef cattle in South America
Speaker 28: João Henrique Moreira Viana, Embrapa Genetic Resources and Biotechnology; Embryo-related technologies in South America
Selected abstract 10

12:50 p.m.

Lunch

2:20 p.m.

Scientific session 11: Assisted reproductive technologies in other ruminants

Chair: Gabriel Bó, Institute of Animal Reproduction of Cordoba (IRAC)
Speaker 29: Pietro Baruselli, University of São Paulo; Reproductive biotechnologies in water buffaloes
Speaker 30: Alejo Menchaca, Instituto de Reproducción Animal Uruguay, Fundación IRAUy; Reproductive biotechnologies in small ruminants

3:40 p.m.

Coffee break

4:15 p.m.

Scientific session 11 (continued)

Speaker 31: Gregg P. Adams, University of Saskatchewan; Inducing ovulation in South American camelids
Selected abstract 11

5:10 p.m.

The Eric Lamming Memorial Lecture

Chair: José Buratini, São Paulo State University
Speaker 32: Reuben Mapletoft, University of Saskatchewan; Evolution of the knowledge in ovarian physiology and its contribution on the widespread application of reproductive biotechnologies in South American cattle